Logo
Wydrukuj tę stronę

Wiele CT*

wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Wiele CT*
5913 1

Łona | NecOne | Rox | Rymek | Webber | West

Korzenie zespołu Wiele C.T. sięgają 1996r, kiedy to trójka początkujących raperów ze Szczecina: Rymotwórca, DoYouWanna i Najwyższy Re, zawiązała skład 3CT. Z czasem ich ksywki przekształciły się w Rymka, Łonę i Roxiego, a ekipa poszerzyła się o kolejnych członków. Do składu dołączyli Noc1, West i producent Webber. Rozbudowanie składu wymusiło także zmianę nazwy grupy na Wiele C.T.

Wiele C.T., jak większość w tamtym okresie młodych artystów z województwa zachodniopomorskiego, zaczęło pokazywać swoje umiejętności szerszemu gronu w cotygodniowej, czwartkowej audycji WuDoo, emitowanej w Polskim Radiu Szczecin i prowadzonej przez Aśkę Tyszkiewicz. Chłopaki dzwonili do radia i rarowali do słuchawki na żywo, do lecącego podkładu. Członkowie Wiele C.T. byli również częstymi gośćmi w radiowym studio, gdzie również prezentowali na żywo swoje nowe rymy i freestyle. Sporą popularnością i uznaniem cieszyły się przeróbki znanych polskich hip-hop’owych kawałków, wykonywane przez Łonę. Największy rozgłos uzyskała historia o Świętym Mikołaju, która była parodią kawałka Warszafskiego Deszczu. Telefoniczny rar zaowocował nagraniem pierwszego utworu grupy, w którym obok Wiele C.T. uczestniczył Snuz i Wini. Utwór „WuDoo” traktował właśnie o tym, co dzieje się podczas audycji, czyli o rarowaniu przez łącza telefoniczne. Nagranie to ukazało się wkrótce na płytce dołączonej do drugiego numeru magazynu Klan. Kolejne utwory nagrywane były w studio Macuka. Z czasem grupa dorobiła się własnego studia DobrzeWiesz, które znajduje się w domu Webbera.

Pod koniec 1998r zespół nawiązał współpracę z warszawską wytwórnią Asfalt Records. Wiosną 1999r nakładem właśnie Asfaltu ukazała się EP’ka „Asfalt Wiosna 99”, która była zapowiedzią płyt szykowanych przez tą wytwórnię. Na krążku znalazły się dwa kawałki Wiele C.T. „Zdrojowa” i „Więcej flejwa” oraz dodatkowo remixy i instrumentale. Nagranie całej płyty w wytwórni Tytusa nie doszło jednak do skutku. Zespół postanowił wydać swój debiut własnym sumptem. We wrześniu 1999r ukazał się, zrealizowany w studio „DobrzeWiesz – Niezależne Nagrania”, materiał zatytułowany „Owoce miasta”. Na albumie znalazło się dziewiętnaście kawałków, do których podkłady przygotował Webber. Gościnnie w kawałku „Może być gorzej” wystąpił zespół Snuz. Cały materiał opowiadał o tym, z czym chłopaki stykają się na co dzień. Nie zabrakło również kawałka na cześć ich miejsca zamieszkania („Zdrojowa”) oraz tematyki przemyśleniowej („Nie chcę się starzeć”; „Czasu nie ma”; „Wszystko ulega zmianą”). Największą popularność, nie tylko w Szczecinie, ale i w całej Polsce, zyskał solowy kawałek Łony pt. „Kawa” będący humorystyczną odą do tego czarnego napoju. Album można było nabyć na koncertach zespołu oraz w zaprzyjaźnionych sklepach. Po jakimś czasie skład opuścił West, a z nazwy grupy zniknęła część C.T.. Zespół nagrywał nowe kawałki, ale jego członkowie zaczęli myśleć o nagrywaniu na własny rachunek. Fakt podążania własną droga Łona skwitował następująco: „doszedłem do wniosku, że bardzo lubię współpracować sam ze sobą, bo uważam, że nieźle mi to wychodzi.”

W listopadzie 2001r ukazał się krążek będący owocem współpracy Łony i Webbera zatytułowany „Koniec żartów”. Album promowały single „Rozmowa” i „Hiphop Non Stop”. Łona zaprezentował inteligentne i oryginalne, pełne dowcipnych sytuacji i powalających historii teksty. Wszystko to podał z dużym dystansem, nie tracąc nawet na moment poczucia humoru i optymizmu. Muzyką zajął się Webber, a mixem i masteringem Noon. Album zyskał sporą popularności i zrodził wielkie uznanie dla talentu i umiejętności Łony. Pod koniec 2002r do sklepów trafił maxi singiel zawierający między innymi nowy utwór „Nie słuchać przed 2050 r.”,do którego powstał dostępny także na singlu teledysk. 2004 rok przyniósł nowy, mocno oczekiwany, drugi album duetu zatytułowany „Nic dziwnego”. Materiał promowany był przez klipy do kawałków „Rozmowy z cut’em” i „Nie ufajcie Jarząbkowi”. Krążek ten potwierdził fakt, że Łona należy do ścisłej czołówki polskich raperów i przyniósł mu tytułu jednego z najlepszych tekściarzy w kraju. W między czasie Łona umieścił swoje kawałki na „Kompilacji 2” Ośki i „Kodexie” WhiteHouse’u. Również Webber współpracuje z innymi artystami. Tworzył podkłady m.in. dla Eldo na „Eternię” oraz remixy dla Pezeta.
Także Rymek nie zamierzał złożyć mikrofonu. Oprócz gościnnej zwrotki na „Koniec żartów” wspierał także Łonę na koncertach. W końcu przyszła pora i na jego nowe rymy. Obecnie razem z Klemą i Głową tworzy skład Projektanci, który podpisał kontrakt z wytwórnią t1-teraz. Niebawem ukaże się ich debiutancka płyta „Mamy to w krwi”. Bitami na albumie zajął się głównie O.S.T.R. oraz Rolo i Dj Twister. Gościnnie pojawią się na niej Aha T, Sobota, O.S.T.R. oraz Łona.

autor: se3a // www.wudoo.radio.szczecin.pl

Dyskografia

  • Owoce Miasta (nielegal) (1999)

Artykuły powiązane

Template Design © Joomla Templates | SmartAddons. All rights reserved.