*Gwiazdką oznaczone są zespoły, które zakończyły swoją działalność, lub/i członkowie, którzy odeszli z zespołu.

Newsletter

Nadchodzące wydarzenia

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

PMM

wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Wydrukuj
PMM
3290 13

Głowa | Wężu

Teledyski | Fanpage

Bartosz "Głowa" Głowacki jest raperem związanym z polskim rapem od 1999 roku, gdy wraz z prekursorem szczecińskiej sceny Maślakiem założył grupę Projektanci Stylu. Niedługo po tym do grupy dołączył Klema. Raperzy nagrywali swoje utwory w studio Kakadu, jednak nigdy nie ujrzały one światła dziennego. W czasie powolnej pracy nad materiałem, chęć ustatkowania się sprawiła, że z grupy odszedł Maślak. Panowie rozstali się na pokojowejstopie i do dnia dzisiejszego utrzymują kontakt, starając się przy okazji namówić Maślaka na wspólne nagranie. Miejsce prekursora szczecińskiej sceny zajął były reprezentant nieistniejącego już Wiele CT - Rymek. Nowe trio ponownie ruszyło do ciężkiej pracy nad pierwszą płytą. Pomogła im w tym nowo zawarta znajomość z Adamem "Ostr" Ostrowskim. Dzięki swojej ciężkiej pracy panowie nagrali wiele numerów m.in. "Ściany" na soundtracku do filmu "Klatka" w 2003 roku oraz zagrali wiele koncertów, m.in. na "Battle Of The Year East Europe" w 2004 roku. Rok później, nakładem wytwórni T1-Teraz, ukazał się debiutancki album pt. "Mamy to we krwi". Na płycie można było usłyszeć wielu interesujących gości takich jak: Ostr, Łona, Aha T. Płyta jednak nie odniosła znacznego sukcesu komercyjnego. Raperzy postanowili jednak działać dalej. Pisali zwrotki, zbierali produkcje i zapraszali gości na nową płytę. Jednym z nich był Bartłomiej "Wężu" Lada z którym Projektanci poznali się podczas wspólnych imprez w Kamieniu Pomorskim.

Bartłomiej "Wężu" Lada jest raperem związanym z zachodniopomorską sceną od 1999 roku, odkąd nagrał pierwszy nielegal pt. "Eklezjastyk". Rok później nawiązał współpracę z grupą CZK, której odłamem był projekt J.K.W.L. "Jesteśmy Kowalami Własnego Losu". Raper wspierał lokalną scenę, jednak z czasem zaczął wychodzić poza jej krąg. W 2003 można było go usłyszeć na soundtracku do filmu "Klatka", w 2004 udzielił się na płycie Mores RSH pt. "Słowo droższe od złota", zaś na w 2007 dograł się na płytę Projektantów Stylu pt. "Braterstwo krwi". W tym czasie Projektanci zakończyli pracę na swoim drugim albumem. Spotkały ich jednak nieprzewidziane okoliczności. Tuż przed wydaniem materiału jeden z członków grupy, Klema, bez słowa wyjechał ze Szczecina zrywając tym samym wszelkie kontakty. To spowodowało brak możliwości promocji albumu, w wyniku czego "Braterstwo krwi" ukazało się jedynie w wersji mp3 z możliwością legalnego ściągnięcia. W między czasie doszło do nowej kolaboracji. Wężu, który przeprowadził się z Kamienia Pomorskiego do Szczecina zaprzyjaźnił się z Głową. Podczas sesji nagraniowych w studiu Marka Dulewicza, panowie postanowili stworzyć płytę, która nastrojem będzie odbiegała od wcześniejszych projektów. W tym celu zaprosili do współpracy producenta Tomasza "S.Z.W." Szwedzkiego, którego muzyka wychodziła poza kanony szczecińskiego stylu. W między czasie założyli Fat Flow Lejbel, w celu wydania płyty własnym sumptem. W ten sposób powstało PMM.

Spore emocje miały istotny wpływ na nastrój utworów. Grupa postanowiła wyrzucić z siebie wszelkie negatywne odczucia i pokazać jak powinien brzmieć mocny hip hop. Płyta "Polski Mistrzowski Manewr" charakteryzowała się bezkompromisowym flow, zadziornym braggadacio, miejskim szczecińskim hardcorem oraz nutą refleksji. Na płycie usłyszeć można było czołówkę polskiej sceny m.in.: Tego Typa Mesa, Grammatik, Piha, Ero i Kajmana. Płyta oparta była głównie na produkcjach S.Z.W. który wprowadził mocne i niekiedy elektroniczne brzmienie, dotychczas nie stosowane na szczecińskiej scenie. Materiał promowały dwa single: "Polski Mistrzowski Manewr" oraz "Jadziem dalej" z gościnnym udziałem Beaty Andrzejewskiej. Płyta ukazała ogólnopolskiej scenie stylistykę szczecińskiego hard core'u. Zapowiedziała również dalszy rozwój grupy.

Rok później ukazała się informacja o pracy nad drugą płytą, którą od samego początku zainteresowała się wytwórnia Prosto. W wyniku wyjazdu S.Z.W. na stałe do Stuttgartu raperzy poszerzyli zakres producentów. Jednym z nich był Ostr, który jest autorem bitu do największego internetowo-koncertowego hitu grupy. "Daj mi bit", charakteryzujący się chilloutowym nastrojem, odniósł ogromny sukces stając się nieodłącznym elementem niemal każdego koncertu PMM i Ostrego. Na początku 2010 roku na sklepowe półki trafiła druga płyta pt. "Rap, Stresy, Hulana, Interesy". Materiał ponownie opisywał szczecińską wersję hard core'u. Raperzy jednak postawili również spory akcent na wychillowanie, refleksje oraz eksperyment. Na płycie można usłyszeć wielu gości min.: Ostrego, Ero, Kajmana,4P,oraz czeską grupę PSH. Płyta ukazała się pod szyldem Prosto. Promowały ją: oryginalna "Energia", która była eksperymentem grupy, uliczne "Ile dróg tyle prawd" zawierające sceny z szczecińskich dzielnic oraz stricte hip hopwe "Dobrze, konkretnie, ostro", do którego raperzy zaprosili Bboyów, Writerów, Bitboxerów oraz DJ'i. W ramach akcji promocyjnej raperzy zagrali również wiele ważnych koncertów m.in. podczas suportu przed grupą La Coca Nostra w Warszawie, przed występem DJ Premiera w Łodzi oraz na szczecińskich juwenaliach przed kilkutysięczną publicznością. 26 września 2010 Głowa i Wężu powracają z nowym materiałem w całości wyprodukowanym przez O.S.T.R. Nowa płyta szczecińskich raperów jest przełomowym materiałem ukazującym inną stronę grupy. Głowa i Wężu skupili się na liryce, odsłaniając swoje problemy, refleksje oraz życiorysy, nie tracąc przy tym nic ze swojego charakterystycznego i niepodrabialnego flow. Produkcję muzyczną można opisać jako nowoczesną interpretację klasycznego brzmienia z lat 90-tych połączoną z cytatami z bluesa i soulu. Autorem wszystkich kompozycji jest O.S.T.R.

Pierwszy nakład płyty sprzedał się w ciągu 3 dni, a video single "Poza horyzont" i "Wstawaj" obejrzało kilka milionów użytkowników Youtube.

Dyskografia

Więcej w tej kategorii: SNUZ/eSeNUZet* »